uz galvenoSaita kartee-maillatviskiпо-русскиin english
latviski

!!!

UNIMARS BOWLING
 
 

Boulinga vēsture


Ložu un kegļu prototipus
arheologi atklāja Senajā Ēģiptē bērna kapā apmēram 5200 g. pirms mūsu ēras. Vācijā II. mūsu ēras gds. lauku svētkos arī tika spēlēta līdzīga spēle – tur meta akmeņus pa 9 koka vālītēm, kas tika sauktas par kegļiem (Kegeln). Līdz šim laikam Vācijā boulinga spēlētājus dažreiz sauc par “kegleriem” (Keglern).  


Anglijā atrastie rakstiskie pieminējumi par boulingu tiek attiecināmi uz XII. gds. Šī spēle bija tik populāra, ka armijā tai tika veltīts daudz vairāk laika, nekā loka šaušanas praksei, un 1366. g. angļu karalis Edvards III tika spiests pasludināt kegļu spēli ārpus likuma. Eiropā viduslaikos parādījās un joprojām pastāv dažādi spēļu ar lodēm un kegļiem varianti, piemēram, itāļu spēle bocce un franču petanque.


Līdzīga spēle tika spēlēta Niderlandē un tieši no turienes boulings nokļuva Amerikā, pretēji izplatītai domai par šīs senās spēles amerikāņu izcelsmi. Toreiz Amerikā to sauca par “holandiešu kegļiem” (Dutch pins). Mūsdienu Ņujorkas teritorijā līdz šim laikam pastāv kvartāls “Bouling Grīna” (Bowling Green – pļaviņa ložu spēlei), kur dzīvoja holandiešu ieceļotāji.


Spēle ātri iekaroja Ameriku – no ērtām pļaviņām līdz lielu uzņēmēju savrupmājām, kur kļuva moderni ierīkot boulinga celiņu. Drīz cilvēki sāka spēlēt uz naudu, kas izraisīja sabiedrības nosodījumu. Rezultātā dažu štatu varas iestādes pasludināja “ložu spēli ar 9 kegļiem”, kā toreiz tika saukts boulings, ārpus likuma. Lai apietu šo aizliegumu boulinga mīļotāji pielika papildus kegli – tā radās spēles variants ar 10 kegļiem, kas šodien ir visizplatītākais. Tā spēle ieguva nosaukumu “boulings”, no angļu darbības vārda “bowl” – “ripināt lodes”.


XX. gds. sākumā boulinga tehnoloģija spēra lielu soli uz priekšu. Agrāk pamata izejviela ložu izgatavošanai bija gvajaka koks, vai bakauts (Guaiacum officinale, lat.) – ļoti cietas šķirnes koks. Bet 1905. g. parādījās pirmā gumijas lode “Evertrue”.


XX. gds. vidus ir ievērojams ar citu lielu tehnoloģisko sasniegumu. Morheds Pettersons, kompānijas AMF (American Machine and Foundry) viceprezidents, kura toreiz nodarbojās ar iekārtu ražošanu pārtikas, tabakas un vieglajai rūpniecībai, iegādājās no Gottfrīda Šmidta patentus automātiskajai iekārtai kegļu uzstādīšanai (pinspotters). Pirmo reizi pinspotters tika uzstādīts Mičigānā 1951. g., bet uz 1952. g. beigām tika pārstāvēti pinspotteru ražošanas modeļi. Boulinga centra īpašniekam vairs nevajadzēja paļauties uz puišu, kas padod kegļus (pinboju), izveicību – viens mehāniķis varēja sekot iekārtām uzreiz uz vairākiem celiņiem, kas funkcionēja vairākas stundas dienā.

 
 

Piedāvājam apmeklēt

Hotel UnimarsUnimarine SPAГостевая Книга LV

Copyright © 2007-2019 "UNIMARINE SPA". All Rights Reserved